herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Tobruk jest już w MRU
11.04.2013

             9 kwietnia b.r. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie wzbogaciło się o ciekawy i wartościowy obiekt historyczny związany z miejscowymi umocnieniami. Betonowe stanowisko ognia okrężnego  Bauform 201, znane szerzej jako Ringstand 58c lub "Tobruk", które uzupełniło plenerową ekspozycję placówki, pierwotnie zostało przesunięte kilkanaście metrów od nasypu budowanej drogi ekpresowej S-3 koło Skwierzyny. Z uwagi na niezbyt korzystne umiejscowienie zabytku (utrudniające do niego dostęp), Muzeum w Pniewie przez kilkanaście miesięcy zabiegało o jego pozyskanie. Dość spore gabaryty budowli jak i waga przekraczająca 30 ton, wymagały zorganizowania ciężkiego sprzętu do załadunku, transportu i osadzenia w Muzeum – tu z pomocą przyszedł zarówno wykonawca drogi – firma Mota-Engil, jej nadzorca – Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad oraz 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, która po uzyskaniu formalnej zgody Szefostwa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych oraz Dowództwa Wojsk Lądowych Wojska Polskiego, zorganizowała platformę niskopodwoziową, na której "Tobruk" został przewieziony do Pniewa.

            Akcja przeniesienia "Tobruka", począwszy od załadunku aż do osadzenia go w ekspozycji plenerowej Muzeum, trwała od wczesnych godzin porannych aż do godziny 13.00 i odbiła się szerokim echem w mediach ogólnopolskich jak i zagranicznych (niemieckich). Muzeum zyskało obiekt historyczny, który będąc kompletnie odsłonięty z ziemi (wszystkie "Tobruki" były pierwotnie zagłębiane w ziemi) stanowi ciekawy, wyróżniający się element placówki (ze względów bezpieczeństwa, dostęp do "Tobruków" znajdujących się na terenie miejscowej trasy turystycznej jest utrudniony).

            Sprawne, profesjonalne przeprowadzenie akcji, nie byłoby możliwe bez zaangażowania się w nią wspomnianych instytucji. Wszystkim wymienionym, Muzeum w Pniewie składa serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc.

 

 

                                                                                                                                                                                                                    Grzegorz Urbanek

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook