herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi
10.12.2015

Pod takim tytułem w międzyrzeckim ratuszu odbyło się dwudniowe szkolenie dla pracowników samorządów z kilku powiatów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego oraz osób związanych z ochroną środowiska, a odpowiedzialnych za ochronę i pielęgnację drzew. Szkolenie dotyczyło zakresu oceny stanu, pielęgnacji oraz podejmowania decyzji o wycince drzew i zrealizowane zostało w ramach ogólnopolskiego projektu LIFE+ „Drogi dla Natury”, w którym uczestniczy gmina Międzyrzecz. Wykładowcami byli naukowcy związani z Federacją Zielonych „GAJA” oraz praktycy z zakresu kształtowania krajobrazu i oceny stanu zdrowotnego drzew.

Uczestnicy szkolenia zapoznani zostali z nowymi przepisami ustawy o ochronie przyrody. Pokazane zostały w formie slajdów dobre i złe praktyki przy realizacji inwestycji w sąsiedztwie dróg obsadzonych drzewami, czy budowie fabryk i osiedli mieszkaniowych. Człowiek w pędzie „do lepszego życia” betonuje coraz większe powierzchnie ziemi, zapominając o środowisku naturalnym. Wiele inwestycji prowadzonych jest z narażeniem na szkody w drzewostanie. Ekolodzy przytaczają takie proste zdanie – „Wszystko przed człowiekiem z istot żywych ucieknie, ale drzewa nie mają takiej możliwości”. Świat stoi przed problemem zmian klimatycznych, ale człowiek szkodzi sam sobie i innym żywym stworzeniom. Bardzo często słyszy się opinie jak kierowcy narzekają na rosnące wzdłuż dróg drzewa – podobno wypadków było by mniej. Niestety powstaje dylemat filozoficzny „co było pierwsze drzewo przy drodze czy auto z kierowcą bez wyobraźni”.

Drzewa spełniają kilka bardzo ważnych dla życia funkcji, z których nie zdajemy sobie na co dzień sprawy. Okazuje się, że jedno drzewo pochłania w rok dwutlenku węgla ( CO2) w takiej ilości, w jakiej wytwarzają dwa gospodarstwa domowe. W procesie fotosyntezy liście drzew produkują tlen, korzenie drzew oczyszczają wody opadowe. Aleje, czy szpalery drzew, chronią przed hałasem, obniżają temperaturę powietrza i powodują wzrost jego wilgotność. O zaletach drzew pisał w swojej fraszce „Na lipę” J. Kochanowski.

Drzewa to miejsce życia i rozmnażania ptaków, owadów, gryzoni i nietoperzy. Aleje przydrożne, czy śródpolne to dla nich ważne korytarze komunikacyjne. Zbyt łatwo wycinamy stare drzewa i nie prowadzimy nowych nasadzeń. Jest to sytuacja rozebranego mostu na rzece – prowadzi do niej droga, ale nie można jej pokonać. Dla naturalnego środowiska najcenniejsze są drzewa stare. Posiadające dziuple, spróchniałe konary, spękaną korę, z pękniętym pniem czy rosnącymi grzybami. Takie drzewa wtedy „żyją”. Stanowią idealne miejsce np. dla małej kolonii nietoperzy. Dla człowieka te ssaki to ważni sprzymierzeńcy. Jedna mała kolonia potrafi w ciągu nocy skonsumować prawie1 kgowadów.

Decyzja o wycince drzewa jest zawsze pytaniem czy trzeba to zrobić? Obecnie w diagnostyce oceny drzew, by odpowiedzieć na pytanie wyciąć, czy zostawić, wykorzystuje się już narzędzia nieinwazyjne. Szkolący się urzędnicy mieli okazję poznać metodę oceny i prześwietlanie pnia drzewa przy wykorzystaniu tomografii dźwiękowej. Program komputerowy daje tutaj kompletny obraz stanu zdrowotnego przekroju drzewa.

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook