herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski w Międzyrzeczu
08.09.2015

W dniu 7 września br. przy terenie cmentarza żołnierzy radzieckich miało miejsce odsłonięcie pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski w Międzyrzeczu. Inicjatorem przedsięwzięcia był Obywatelski Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącym był radny Rady Miejskiej Leszek Kołodziejczak przy wsparciu Andrzeja Kirmiela dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kościołów i związków wyznaniowych, a także delegacje szkół i organizacji pozarządowych. Znamienitych gości przywitali organizatorzy, dziękując za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Głos zabrał burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz podkreślając, iż odsłonięcie pomnika upamiętniającego cmentarz żydowski w Międzyrzeczu  ma wymiar historyczny, bowiem gmina żydowska była ważną częścią społeczności dawnego Międzyrzecza. Burmistrz mówił o tym, iż warto jest wiedzieć, co było przed nami, po to by zrozumieć to, co jest teraz. Zaakcentowana została wielokulturowość naszego miasta oraz zacytowane słowa Jana Pawła II o „starszych braciach w wierze”, którzy byli naszymi sąsiadami przez setki lat. Głos zabrali także: przedstawiciel Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego dyrektor Paweł Klimczak, Dziekan Dekanatu Pszczewskiego ks. kan. Marek Walczak, a także rabin Marcin Natan Dudek – Lewin, który zaintonował modlitwę za zmarłych po hebrajsku.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty. Jako pierwszy kwiaty pod pomnikiem złożył burmistrz Remigiusz Lorenz, następnie delegacja Zarządu Starostwa na czele ze starostą Grzegorzem Gabryelskim, delegacja radnych Rady Miejskiej w Międzyrzeczu na czele z przewodniczącą Marią Kijak. Po uroczystości odsłonięcia Pomnika uczestnicy udali się do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, gdzie mieli okazję wysłuchać wykładu Andrzeja Kirmiela o historii diaspory żydowskiej, dziejach społeczności żydowskiej na Ziemi Lubuskiej i Międzyrzeczu, synagogi i miejsca spoczynku żydowskich obywateli naszego miasta.

Odsłonięty pomnik stał się drobnym zadośćuczynieniem za zło, które zostało wyrządzone i przypomina o mieszkających tu przez stulecia Żydach. Na przestrzeni dziejów Międzyrzecz był miastem wielokulturowym. Znajomość historii lokalnej pozwala utożsamić się z nią i przez to zakorzenić we współczesności.

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook