herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Promocja albumów pt.”Kronika siedemdziesięciolecia”
13.10.2015

W piątkowe popołudnie 9 października w Bibliotece Publicznej odbyła się niezwykła uroczystość, spotkanie poświęcone 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i początków powojennego Międzyrzecza oraz 25. rocznicy wolnych wyborów samorządowych, połączonych z promocją książek autorstwa Ryszarda Patorskiego i Marcelego Tureczka pt. „Kronika siedemdziesięciolecia cz. I. Niedokończona kronika. Międzyrzecz w fotografii i dokumentach z lat 1945-1989” oraz „Kronika siedemdziesięciolecia cz. II. Trudny czas przemian – Międzyrzecz w latach 1990-2015”.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Remigiusz Lorenz, który powitał wszystkich wspaniałych gości. Przypomniał o historii II wojny światowej i jej zakończeniu, złożył również hołd wszystkim ofiarom. Następnie w kilku słowach przybliżył historię powojennego Międzyrzecza, opowiedział o organizacji życia społecznego przez mieszkańców i z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć w tym czasie. Burmistrz zaznaczył, że  2015 rok to Rok Samorządności, który objęty jest specjalnym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Powiedział, że „…Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności”.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja projektu digitalizacji Kuriera Międzyrzeckiego, którą przedstawiły Małgorzata  Kuncewicz i Joanna Buczkowska z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki temu przedsięwzięciu, poprzez stronę internetową Biblioteki Cyfrowej, będzie możliwość przeglądnięcia każdego wydania miesięcznika, począwszy od pierwszego numeru z 1991 r. Głos zabrał również Andrzej Świder, współtwórca Kuriera. Zaznaczył jak ważną rolę w życiu społecznym pełnił Kurier, będąc jedynym tego typu wydaniem w tamtych czasach. Opowiedział również o osobach, które przez lata tworzyły ten tytuł, w sposób szczególny podkreślił rolę Anny Kuźmińskiej-Świder – redaktor naczelnej.

Po wspomnieniach nt. międzyrzeckiej powojennej prasy, przyszedł czas na dyskusję nt. książek autorstwa R. Patorskiego i M. Tureczka, którą poprowadził Mariusz Wąsiel. Warto podkreślić, jak niezwykle ciekawe są to pozycje, bowiem pierwsze takie w historii powojennego Międzyrzecza.

Jak podkreślił M. Tureczek, książka poświęcona jest okresowi od zakończenia II wojny światowej do czasów współczesnych. Obejmuje czas wielkich przemian i końca epoki socjalizmu, a także pierwsze lata samorządności w Międzyrzeczu. Ten okres jest wielką częścią życiorysu zwykłych ludzi, ich – subiektywną – codziennością. R. Patorski powiedział, że praca nad publikacjami nie była łatwa, zważywszy na ogrom dokumentów i zdjęć, które autorzy mieli do dyspozycji, również tych przekazanych przez mieszkańców gminy.

Na zakończenie była możliwość otrzymania autografu z rąk autorów.

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook