herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Promocja książki "Międzyrzecz. Gród i Zamek w wiekach IX-XIV"
14.12.2015

10 grudnia br. w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego odbyła się promocja albumu "Międzyrzecz. Gród i Zamek w wiekach IX-XIV".  Jest to VIII tom książki, która wydana została w ramach serii Origines Polonorum. Redaktorem publikacji jest prof. Stanisław Kurnartowski, a redaktorem naukowym całej serii prof. Przemysław Urbańczyk. 

Wydarzenie rozpoczął Andrzej Kirmiel – dyrektor międzyrzeckiego muzeum, który powitał licznie zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał burmistrz Remigiusz Lorenz, który wyraził swoją dumę, że gmina mogła współuczestniczyć w wydaniu tak wspaniałej pozycji książkowej. Zaznaczył jak ogromny wpływ ma powstała publikacja na stan badań i wiedzy o naszym mieście i życzył miłej lektury.

Praca „Międzyrzecz. Gród i zamek w wiekach IX-XIV” przedstawia rezultaty badań wykopaliskowych w Międzyrzeczu z lat 1954-1961: obiekt i jego dzieje, prace terenowe i gabinetowe, stosowane w nich metody, warstwy grodu, podgrodzia i zamku, poszczególne rodzaje znalezisk, zasiedlenie okolic Międzyrzecza we wczesnym i późnym średniowieczu oraz próbę ustalenia lokalizacji klasztoru Pięciu Braci Męczenników.

Seria „Origines Polonorum” została zainicjowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w 2005 roku. W jej ramach publikowane są monograficzne opracowania naukowe, powstałe w wyniku projektu badawczego „Ziemie polskie na przełomie tysiącleci”, realizowanego przed kilku laty pod auspicjami Komitetu Badań Naukowych. Projekt ten miał na celu zebranie, opracowanie oraz weryfikację rozpoczętych jeszcze w latach 40. i 50. XX wieku archeologicznych prac wykopaliskowych.

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook