herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Międzyrzecki Rejon Umocniony-Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

Niezwykłym elementem krajobrazu okolic Międzyrzecza są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. "zębów smoka" - zapór przeciwczołgowych. Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś budzą podziw swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zwiedzania, stanowiąc największą atrakcję  turystyczną ziemi międzyrzeckiej. Unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, które utworzone zostało w 2011 r. Jego celem jest ochrona i udostępnianie zachowanych fortyfikacji Frontu Fortecznego Łuku Odry i Warty (MRU), oraz gromadzenie, ochrona, naukowe opracowywanie i udostępnianie zbiorów dotyczących fortyfikacji i nietoperzy, poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej, edukacyjnej i wydawniczej.

 

       

 

Międzyrzecki Rejon Umocniony zbudowany został przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej w celu obrony rubieży III Rzeszy. Fortyfikacje tworzył system kilkudziesięciu żelbetowych bunkrów. Około 21 z nich było połączonych za pomocą podziemnych korytarzy znajdujących się na głębokości 30-50 m, tworzących istny labirynt o łącznej długości ok. 30 km! Osią podziemi jest korytarz główny (Główna Droga Ruchu) biegnący wzdłuż linii północ-południe. Od niego odchodzą w różnych kierunkach liczne korytarze boczne, prowadzące do tzw. obiektów. Z nich betonowe schody wiodą do naziemnej części obiektu - bunkra ("Panzerwerk"). Potężne bunkry wyposażone były w stalowe kopuły bojowe o grubości ścian ok. 25 cm, w których ulokowano stanowiska karabinów maszynowych. Poza tym w bunkrze znajdował się miotacz ognia oraz motorowy granatnik o zdolności wyrzutu do 120 min na minutę. Oprócz pomieszczeń bojowych, w obiekcie były pomieszczenia magazynowe, koszary, sanitariaty, maszynownia, wentylatory itp. Cały podziemny system wyposażony był we wszystkie niezbędne urządzenia - oświetlenie, wentylację, wodociągi, kanalizację, system łączności. Komunikację między obiektami umożliwiała elektryczna kolejka wąskotorowa kursująca w korytarzach. 

 

  

 

Potężne fortyfikacje nie odegrały praktycznie żadnej roli w działaniach wojennych. 30 stycznia 1945 r. zostały zdobyte przez Armię Czerwoną. W miejscu przełamania fortyfikacji MRU znajduje się pamiątkowy obelisk wykonany z fragmentów wysadzonego w powietrze bunkra. 

 

           

 

      

 

Rezerwat przyrody „Nietoperek”

 

W roku 1980 w części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, utworzono rezerwat faunistyczny „Nietoperek”. W 1998 r. rozszerzono go na całość MRU tworząc rezerwat „Nietoperek II”. Celem utworzenia rezerwatów była ochrona populacji zimujących w podziemiach nietoperzy. Plan ochrony rezerwatu przewiduje m. in. zamknięcie wszystkich wejść specjalnymi kratami oraz zakłada udostępnienie części MRU dla zwiedzających. Prowadzone od ponad dwudziestu lat badania wykazały, że fortyfikacje MRU są jednym z największych zimowisk nietoperzy w Europie. Co roku zimuje tu ok. 30 tys. tych ssaków należących do 12 gatunków. Najliczniejszymi są: nocek duży, nocek rudy, mopek, gacek wielkouch (brunatny), oraz nocek Natterera. Wiele gatunków występujących w podziemiach MRU to prawdziwe osobliwości faunistyczne, często rzadkie i zagrożone wyginięciem. Dzięki obrączkowaniu stwierdzono, że zlatując tu na zimę nietoperze z odległości nawet 260 km, z Maklemburgii i Brandenburgii w Niemczech.    

 

              

 

Zwiedzanie podziemi na terenie gminy Międzyrzecz jest możliwe tylko z przewodnikiem w wyznaczonej części turystycznej, która znajduje się w miejscowości Pniewo (dawniej PGR Kaława), około 12 km na południe od Międzyrzecza, w pobliżu trasy E-65 Świnoujście - Zielona Góra. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest skansen uzbrojenia z czołgami T-34 i armatami. Na miejscu znajduje się parking, toalety, bar szybkiej obsługi oraz ławy i stoły piknikowe, miejsce na ognisko.

 

Pniewo 1

66-300 Międzyrzecz
tel. 95 741 99 99
kom. 509 868 965
biuro@bunkry.pl
www.bunkry.pl

 

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook