Wydrukuj artykuł
O zdrowym życiu i budowaniu w Międzyrzeczu
04.12.2015

2 grudnia w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza konferencja, która poruszyła tematykę zdrowego stylu życia, organizowania przestrzeni i budowania. Pod egidą hasła „Zdrowo żyj - zdrowo buduj” udało się zgromadzić wiele podmiotów z naszej gminy i nie tylko zajmujących się tą tematyką. Konferencję otworzył gospodarz wydarzenia burmistrz Remigiusz Lorenz serdecznie dziękując wszystkim za przybycie i zainteresowanie tą tematyką. Życzył wszystkim uczestnikom owocnej debaty i wyraził nadzieję, iż wydarzenie to przyczyni się do zwiększenia świadomości tego jakie konsekwencje niosą za sobą złe nawyki żywieniowe, niezdrowy tryb życia, jak bardzo zmienia się świat współczesny i technologie oraz jak efektywnie możemy je wykorzystać. Konferencja podzielona był na dwa panele tematyczne, które łączyła prezentacja zdrowej żywności, produktów regionalnych oraz rękodzielnictwa i wykorzystania surowców naturalnych i wtórnych, a także prezentacja pasywnych, efektywnych energetycznie technologii stosowanych w budownictwie.

 

W pierwszej części dotyczącej zdrowego stylu życia wystąpiła Teresa Mukomiłow z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiej wraz z Zofią Plewą ze Starostwa Powiatowego, które wspólnie przybliżyły tematykę oraz wyzwania przed którymi stoją osoby, które chcą zdrowo żywić swoje rodziny. Poszczególne przedstawicielki z kół gospodyń wiejskich prezentowały w kilku słowach zdrowe potrawy bez konserwantów, które przygotowały dla uczestników konferencji. Kolejni prelegenci czyli Dariusz Górny z firmy Anta Architekci oraz Roman Strzelczyk przybliżyli tematykę funkcjonalności i ładu przestrzennego oraz tego jakie budynki pasywne energetycznie powstają na terenie powiatu międzyrzeckiego i w jaki sposób zdrowa technologia przekłada się na efektywność ekonomiczną.

 

Druga część konferencji przybliżała tematykę nowych technologii i efektywnych energetycznie rozwiązań. Piotr Strzelczyk w swoim wystąpieniu prezentował jak przy zastosowaniu nowych technologii można obniżyć opłaty związane z użytkowaniem mieszkań. Rekomendował on zastosowane takich technologii jak, rozwiązanie dla jednostek samorządu terytorialnego w szczególności przy budowaniu mieszkań socjalnych, które generują wysokie koszty utrzymania, co powoduje zaległości w opłatach w wybranych grupach społecznych. Dariusz Mukomiłow w swojej prezentacji opowiadał o ukrytych magazynach energii. Wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele firm zajmujących się budownictwem efektywnym energetycznie. Michał Itkowiak z firmy Ariston przedstawiał możliwości wykorzystania pomp ciepła powietrze-woda. Stefan Reszewski z firmy Heat Quality  przedstawił uczestnikom koncepcje działania transformatorów ciepła, które wykorzystują parę wodną występującą w powietrzu.

 

Na zakończenie konferencji, Daniel Sobolewski z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Janusz Szymczyk z firmy Newagat przedstawili możliwości pozyskiwania środków europejskich na cele termomodernizacji budynków.

 

Pomiędzy blokami tematycznymi, miała miejsce degustacja regionalnych produktów zdrowej żywności przygotowanej przez panie z kół gospodyń wiejskich z Kęszycy Leśnej, Piesek, Kalska, Nietoperka, Pniewa, Gorzycy, Kurska, Kaławy i Wysokiej. Ponadto, prezentację rękodzieła artystycznego przygotowały Halina Iwanowska i Edyta Dubojska z Międzyrzecza, Elżbieta Kiesiak z Lutowa Suchego oraz Wiesław Korejwo z produktem regionalnym z Pszczewa, miodem magdaleńskim i  wyrobami z wosku. Wśród stanowisk zaprezentowano także wykorzystanie surowców naturalnych i wtórnych przygotowanych przez Domy Pomocy Społecznej w Rokitnie 38, Skwierzynie, Międzyrzeczu i Jasieńcu, Powiatowy Ośrodek Wsparcia Razem Raźniej w Skwierzynie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu. Stoisko „Kasze w żywieniu człowieka” przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzeczu. Swoje stanowiska zaprezentowały także podmioty prywatne, które przedstawiały możliwości nowoczesnych technik budowlanych, wśród nich znalazły się m.in. firma Devi Polska z podłogowymi systemami grzewczymi, Thesla z pompami ciepła powietrze-woda, Fakro z pasywnymi oknami dachowymi, Porta Polska z pasywnymi drzwiami zewnętrznymi, a także Rober i Gazuno z absorpcyjnymi pompami ciepła.

wydrukuj