herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Wstęga przecięta
24.08.2006


Po latach oczekiwań oddano do użytku obwodnicę Międzyrzecza. Uroczyste otwarcie miejskiego objazdu odbyło się 23 sierpnia, w obecności mieszkańców miasta i zaproszonych gości, w tym m.in. ministra transportu Jerzego Polaczka. Drogę poświęcił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. biskup Adam Dyczkowski. Kilkukilometrowy odcinek obwodnicy jako pierwsi pokonali biegacze z Międzyrzecza i Międzychodu, za nimi ruszyła kolumna samochodów. Dwie godziny później ulice Waszkiewicza i Świerczewskiego opustoszały, a miejski objazd zaczął w pełni funkcjonować.
Podczas otwarcia minister J. Polaczek zapewnił, że do roku 2013 powstanie droga ekspresowa S3, a obwodnica Międzyrzecza stanowi już jeden z jej fragmentów. Burmistrz Tadeusz Dubicki zwrócił z kolei uwagę na korzyści dla miasta i gminy oraz szansę dalszego rozwoju gospodarczego, jakie daje usytuowanie Międzyrzecza w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych.
Budowa objazdu - największej inwestycji w powojennej historii miasta, trwała niespełna dwa lata. Pierwsze prace ruszyły jesienią w 2004 roku. W ciągu 20 miesięcy firma Berger Bau wybudowała ponad 6,5 km obwodnicy o całkowitej szerokości nawierzchni 11 m. Na południowym i północnym krańcu objazdu powstały dwa nowoczesne węzły komunikacyjne, w pełni oświetlone. Wykonano 7 tzw. obiektów inżynierskich – most w dolinie rzeki Obry o długości ponad 300 m, trzy wiadukty, przejazd dla potrzeb wojska i dwa przejścia dla pieszych. Powstało też siedem odcinków dróg dojazdowych i ścieżek rowerowych. Przed rozpoczęciem budowy konieczna była wymiana gruntu i wzmocnienie podłoża poprzez wmontowanie ponad 100 żelbetowych pali. Nawieziono
w sumie prawie 700 tys. m3 nasypów, a do budowy obiektów mostowych zużyto ponad 8,3 tys. m3 betonu i 1,3 tys. ton stali zbrojeniowej. Na koniec należy dodać, że główny wykonawca – firma Berger Bau, zgodnie z podjętym zobowiązaniem odnowiła nawierzchnie na odcinkach dróg dojazdowych do obwodnicy, które uległy zniszczeniu w trakcie jej budowy.
wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook