herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Święto plonów w gminie Międzyrzecz
02.09.2006
     

Gości zjeżdżających na gminne dożynki w Żółwinie i Kuligowie witali stojący przy drodze gospodarze… ze słomy i piękna wrześniowa pogoda. Doroczne święto plonów zainaugurowała msza w kościele pw. św. Siostry Faustyny w Żołwinie, skąd barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Międzyrzecką Orkiestrę Dętą przeszedł do pobliskiego Kuligowa. Tam część oficjalną rozpoczęli gospodarze dożynek – sołtysi Henryka Zimowska i Bogdan Podyma oraz burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki, który z rąk starościny Leokadii Sawaściuk z Żółwina i starosty dożynek Andrzeja Hanke z Kuligowa, odebrał tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. Jak nakazuje staropolski obyczaj, chleb rozdzielono pomiędzy dożynkowych gości.
Wśród atrakcji święta plonów znalazły się występy miejscowych artystów, m.in. chóru „Echo” z Międzyrzecza, „Ale Babek” z Piesek czy „Kęszyczanek” z Kęszycy Leśnej, kramy z rękodziełem oraz - co najbardziej cieszyło dzieci - możliwość przejażdżki na kucyku i dmuchana zjeżdżalnia. Furorę zrobił występujący gościnnie zespół „Dąbrowszczanki” z Dąbrówki Wielkopolskiej. W trakcie dożynek rozegrano też mecz piłki siatkowej pomiędzy zwycięzcami II edycji letniej ligi siatkówki drużyn wiejskich – Kęszycą Leśną, a drużyną gospodarzy imprezy, którzy pokonali kęszyczan 3:2.
Nie zabrakło oczywiście konkursów i gier tradycyjnie rozgrywanych w czasie dożynkowej zabawy, wśród których jedną z najciekawszych konkurencji było dojenie sztucznej krowy na czas. Swoich sił w tym typowo gospodarskim zajęciu spróbował m.in. burmistrz T. Dubicki. Zaś
w obowiązkowym konkursie na najpiękniejszy wieniec zwyciężyło wspólne dzieło Żółwina
i Kuligowa. Dla gości i mieszkańców gminy przygotowano nieodpłatny poczęstunek. Można było posilić się bigosem, grochówką, pajdą ze smalcem lub domowym ciastem. Dożynki gminne 2006 zakończył popis kapeli „U Zbycha” i zabawa taneczna.
Dawniej tradycyjne święto plonów obchodzono w pierwszy dzień jesieni. Poświęcone było zbiorom zbóż, dziękowano za nie bogom i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. W czasie dożynek wróżono przyszłość, a po rytualnych obrzędach i modlitwach organizowano biesiady. Dziś uroczystości dożynkowe mają charakter zarówno religijny, jako podziękowanie za plony, jak i ludowy - powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

     

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook