herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
W Międzyrzeczu rusza program poprawy gospodarki wodno-ściekowej
02.11.2009

Od 1991 roku inwestycje realizowane na terenie miasta i gminy związane z gospodarką wodno-ściekową oparte były głównie na istniejących odcinkach sieci kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej i tłocznej. Sieć ta ze względu na ograniczoną przepustowość oraz ciągłą rozbudowę miasta i obszarów wiejskich powoduje, że nie spełnia obecnie swojej roli. W związku z tym niektóre odcinki sieci kanalizacji sanitarnej są nadmiernie obciążone. Problematykę tę powinno się rozwiązać wcześniej, gdyż niedopuszczalne jest przeprowadzanie remontów ulic czy chodników bez uporządkowanej gospodarki wodno - ściekowej znajdującej się pod nawierzchniami wcześnie wspomnianych dróg i ulic.
Obecne władze zwróciły uwagę na ten problem i już w lipcu b.r. przystąpiły do opracowania „Programu gospodarki wodno - ściekowej dla miasta Międzyrzecz. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą Międzyrzecz reprezentowaną przez Burmistrza Komisarza Rządowego Mariana Sierpatowskiego a Lemtech Konsulting Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przedmiotowy program winien być sporządzony do końca bieżącego roku. Program ten będzie uwzględniał stan istniejący odprowadzenia ścieków z terenu miasta i z terenu gminy oraz planowaną rozbudowę miasta i gminy. Głównym celem opracowywanego programu jest „wyprowadzenie ścieków” z miasta na jego obrzeża oraz rozwiązanie problemów sieci kanalizacyjnej wewnątrz miasta.
Planuje się następujące kierunki odprowadzenia ścieków:
- kierunek pierwszy: z ul. Poznańskiej, przez os. Piastowskie do Św. Wojciecha
- kierunek drugi: Międzyrzecz Wybudowanie, obrzeża os. Kasztelańskiego, do Św. Wojciecha.
Program uwzględnia również gospodarkę wodno – ściekową terenów, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego uzbrajane będą pod inwestycje, dotyczy to ul. Poznańskiej oraz terenów w kierunku miejscowości Skoki – przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne i terenów w kierunku miejscowości Kalsko, które przeznaczone są pod zabudowę przemysłową (Międzyrzecki Park Przemysłowy II).
Do realizacji założeń gospodarki wodno – ściekowej  konieczne będzie wybudowanie nowego mostu (na przedłużeniu planowanej ulicy przy istniejącej ulicy Poznańskiej w kierunku na os. Piastowskie). Budowa tego mostu umożliwi przeprowadzenie kolektora głównego przez rzekę Obrę, a jednocześnie nowy most i sieć planowanych ulic rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych miasta.
Wdrożenie do realizacji „Programu gospodarki wodno - ściekowej” pozwoli na racjonalne przeprowadzenie prac modernizacyjnych istniejącej sieci kanalizacyjnej w mieście, jej odciążenie od nadmiarów przepływających ścieków oraz zapobiegnie wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów ze studzienek kanalizacyjnych.

Funkcjonowanie gospodarki ściekowej na terenie miasta oraz proponowane zmiany w tym zakresie przedstawiają poniższe szkice:

 a) stan istniejący odprowadzenia ścieków 

  

 b) stan projektowany

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook