herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
IX Spotkanie z Folklorem w Pieskach
30.06.2011

26 czerwca 2011 r. odbyło się IX już z kolei Spotkanie z Folklorem w Pieskach. W prezentacjach wzięło udział 15 zespołów, w tym 2 dwa dziecięce. Po wysłuchaniu wszystkich zespołów Rada Artystyczna w składzie: Grzegorz Łukasiewicz, Anna Tomaszewska, Rafał Gojdka i Krystyna Pawłowska wyłoniła 6 laureatów i 9 wyróżnień:

LAUREACI:

- zespoły z akompaniamentem instrumentów tradycyjnych:

1. Zespół „Pod Kasztanem” z Kapelą Wujka Felka z Templewa.2. Zespół Ludowy „Pod Gruszą” z Kurska.

- akompaniamentem instrumentów elektronicznych  

1. Zespół „Nietkowianki” z Nietkowa.

2. Zespół „Promyk” z Sulechowa.

3. Zespół „Ale Babki” z Piesek.

- zespoły śpiewacze a’cappella

1. Zespół Górali Czadeckich „Wichowianki” z Wichowa.

 

WYRÓŻNIENI:

- debiut:

1. Zespół „Borówczanki” z Lubasza.

2. Zespół „Lubuszanki” z Cybinki.

3. Zespół Dziecięcy „Rezonans” z Nietkowa.

- zespoły z akompaniamentem instrumentów tradycyjnych:

1. Zespół „Echo” z Międzyrzecza.

- zespoły z akompaniamentem instrumentów elektronicznych:

1. Dziecięcy Zespół Wokalny „ Stokrotki” z Trzciela.

2. Zespół „Kęszyczanki” z Kęszycy Leśnej.

3. Zespół „Osoria” ze Szczańca.

4. Zespół „Leśniowianki” z Leśniowa Wielkiego.

5. Zespół „Tarnowianki” z Tarnowa.

Festiwal folkloru to jedna z największych imprez w naszym regionie. W tym roku, od 24 czerwca odbywały się także Polsko-Niemieckie Plenerowe Warsztaty Folkloru, a ich finałową odsłoną była niedzielna impreza. Należy dodać, iż warsztaty te współfinansowane były ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Branderburgia 2007-2013, Funduszu Małych Projektów i Projektów Sieciowych Euroregionu „Pro Europa Viadrina” oraz z budżetu państwa. A hasło przewodnie warsztatów brzmiało „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.

W ciągu tych kilku dni odbywały się zajęcia w grupach z nauki tańca i piosenki ludowej, a także zajęcia rękodzieła artystycznego, m. in. plecionki ze sznurka, makramy czy ozdób ze sklejki.

Nasze coroczne spotkanie jak zawsze ma na celu zaprezentowanie dorobku występujących zespołów. Jest to również szansa na bliższe zapoznanie się uczestników i ich integrację. Dzięki takim imprezom mamy możliwość poszerzenia swojej wiedzy o tematyce ludowej. Folklor jest tym, co przenosimy z pokolenia na pokolenie, czym dzielimy się i wzajemnie ubogacamy. Jest to „wiedza ludu”, która rozwija wyobraźnię i przekazuje mądrość życiową. Warto to utrwalać poprzez organizację takich imprez, czerpać z ludowości to co najważniejsze i rozwijać swoją wrażliwość artystyczną.

  

   

  

  

 

 

 

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook