herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Pomaluj mój świat!
21.11.2012

Mimo szaroburego listopada weekend 16-17 listopada był w Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza baaaaaardzo kolorowy. W tych dniach kontynuowaliśmy projekt edukacyjny Graffiti. Uczniowie szkoły: Alicja Banak, Jakub Burdzy, Kacper Baraniecki, Kuba Liberkowski, Marcel Pietrusik, Marek Humeniuk, Mikołaj Kraśnicki, Miłosz Stachurski, Ola Stucka, Paweł Lewiński i Przemek Pacia byli współwykonawcami muralu zaprojektowanego przez artystę plastyka Jakuba Bitkę - absolutnego mistrza w dziedzinie. Jakub przyjechał do nas z Zielonej Góry by tu, w naszym gimnazjum, wspólnie z Hubertem Winnikiem przeprowadzić warsztaty graffiti. Odbyła się prezentacja prac przybyłego artysty oraz innych znanych twórców graffiti z całego świata, warsztaty szablonu (rozrysowywanie, obróbka graficzna, wycinanie) i praca z farbą.  Uczniowie zaczęli projekt już wcześniej – od przygotowania powierzchni pod mural. Samodzielnie zmatowali i zagruntowali ścianę, by później zaczarować szkołę.  Mural jest swoistym miksem klasyki i współczesności - inspirowany portretem Adama Mickiewicza wykonanym przez Walentego Wańkowicza, połączonym ze współczesną wariacją kolorystyczną, szablonami i cytatami naszego patrona.  Zabawa taka jest niestety kosztowna, ponieważ drogie są farby, pomijając już samą kwestię wykonania. W realizacji projektu pomogli nam sponsorzy – SGB w Międzyrzeczu, pizzeria Mafia, firma Mentor, firma Valentin i pan Jacek Bełz, bez których zaistnienie tego muralu nie było by możliwe. Dziękujemy także za wsparcie pani Adamiak i pani Nycz ze Sklepu Chemiczno - Przemysłowego w Międzyrzeczu. Mecenat sztuki jest w dzisiejszym świecie idealną formą promocji i dobrze świadczy o guście i potrzebach estetycznych tych, którzy pomagają, czyli sponsorów, no i Dyrektora Szkoły - Krzysztofa Marca, który zaufał artystom i zgodził się na ten projekt.

Projekt edukacyjny jest obowiązkową formą działania, która musi być zrealizowana przez każdego ucznia podczas jego trzyletniej nauki w gimnazjum. Dzieje się to oczywiście pod okiem i przy wsparciu nauczycieli. Każdy ma różną rolę. Duży projekt taki jak ten, wspierało czworo nauczycieli: Monika Kuczejko, Renata Marcinkowska, Tomasz Bączkowski, Joanna Kozakiewicz.

Graffiti wpisuje się stale we współczesną przestrzeń, często niestety, jako forma wandalizmu. Chcieliśmy pokazać młodzieży naszej szkoły, w jaki sposób graffiti może stać się sztuką, że jest sztuką i że nie ma nic wspólnego z mazaniem wulgaryzmów na elewacjach garaży i sklepów, czego dowiedli nasi zaproszeni goście.

                                                                                                                                                                                                                        Joanna Kozakiewicz

 

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook