herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Rajd Karabanowa 2014
28.01.2014

Zgodnie z panującą od kilku lat tradycją, uczestników tegorocznej XI edycji Rajdu Karabanowa, przywitał przenikliwy mróz, choć i tak warunki pogodowe były znacznie lepsze od aury utrzymującej się zimą 1944/45 roku. 26 stycznia br. sympatycy militariów, przedstawiciele władz lokalnych oraz osoby chcące w sposób aktywny spędzić dzień z historią, zgromadzili się w bazie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Jak co roku, kolumna pojazdów militarnych i osobowych udała się do Wysokiej, gdzie pod pomnikiem mjra Karabanowa złożono kwiaty. Następnie uczestnicy spotkania przy pomniku udali się w rejon Pniewa, gdzie na międzypolu schronów bojowych Pz.W. 717 i Pz.W. 716 grupy rekonstrukcji historycznej przygotowały inscenizację zdobywania niemieckich pozycji polowych z 1944 roku przez żołnierzy 1. Frontu Białoruskiego. Potyczkę pomimo niezbyt sprzyjających warunków obejrzało ok. 200 osób. Jak zwykle wysoka frekwencja dopisała wśród właścicieli pojazdów 4x4, dla których zorganizowano rajd terenowy pn. "Odkrywamy fortyfikacje". W tym samym czasie otwarto podwoje Pz.W. 717, który Muzeum udostępniło do bezpłatnego, swobodnego zwiedzania w asyście grup rekonstrukcji historycznej. Po raz pierwszy zwiedzający mogli obejrzeć aranżację części izb, wykonaną przez firmę Sich Polska, a także wielkoformatowe plansze opracowane przez Roberta M. Jurgę, pokazujące w perspektywie wyposażenie izb. Na powierzchni, uczestnicy Rajdu mogli obejrzeć wystawę czasową, prezentowaną w budynku turystyczno-gospodarczym Muzeum, pt. "Ryby i fortyfikacje", pokazującą koegzystencję współczesnej i dawnej gospodarki rybackiej z hydrotechniką forteczną. Obok sali ustawiono stanowisko promocyjne 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie można było się zapoznać z budową karabinu TOR, wozu bojowego Rosomak oraz odbyć przejażdżkę quadem w asyście żołnierzy. Kolejnym akcentem Rajdu był blok tematyczny "MRU jakiego nie znacie", w którym pracownicy Muzeum zaprezentowali referaty związane z MRU. Grzegorz Urbanek opowiedział o problemach powstającej od 1933 roku niemieckiej infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby fortyfikacji, zaś Tadeusz Świder w barwny sposób wspomniał o osobach zasłużonych dla MRU oraz przedstawił anegdoty związane ze znanymi personami – tzw. "grubymi rybami" – które w ciągu ostatniego dwudziestolecia zwiedziły podziemia. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, równie chętnie co dorośli uczestniczących w Rajdzie – dla najmłodszych quiz z nagrodami przygotował w sali Muzeum Tadeusz Świder.

Przez cały dzień imprezy przewinęło się blisko pół tysiąca osób, zgodnie twierdzących, że był to dobrze zagospodarowany czas. Czas, również będący okazją do spotkania się w gronie pasjonatów fortyfikacji oraz przewodników po MRU, z różnych przyczyn nie mogących obecnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i turystycznym Muzeum.

Muzeum w Pniewie składa serdeczne podziękowania za uczestnictwo w Rajdzie wszystkim obecnym, a w szczególności Grupom Rekonstrukcji Historycznej z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Czerwieńska, żołnierzom 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, pracownikom Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury za użyczenie i obsługę nagłośnienia oraz Rejonowemu Sztabowi Ratownictwa SKSR w Międzyrzeczu.

Do zobaczenia za rok! 

 

                                                                                                                                                                                               Grzegorz Urbanek

                                                                                                                                                                                   Międzyrzecki Rejon Umocniony-  

                                                                                                                                                                           Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook