herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
„Bezpieczne Wakacje 2014”
02.07.2014

Nad bezpieczeństwem wypoczywających w Lubuskiem dzieci i młodzieży będą czuwać policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze straży miejskich i gminnych. Pracownicy Lubuskiego Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej sprawdzą wszystkie miejsca zgłoszone jako miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, ponadto Sanepid ma pieczę nad kąpieliskami i miejscami wyznaczonymi do kąpieli.

Wszystkie nieprawidłowości w zakresie organizacji miejsc wypoczynku należy zgłaszać odpowiednim jednostkom: władzom gmin, powiatowym stacjom sanepidu oraz policji.

 

Zasady organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży

Każdy zorganizowany wyjazd wypoczynkowy musi być zgłoszony do właściwego kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą skontrolować te miejsca nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci. Podobne kontrole może przeprowadzać straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany. Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie letniego wyjazdu, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora w specjalnie stworzonej bazie zorganizowanych form wypoczynku. Znajdują się w nim wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Dzięki niej, informacje o poszczególnych zgłoszeniach przesyłane są elektronicznie do właściwych służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci organizator ma bowiem obowiązek zgłoszenia wyjazdu podając dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, czasu jego trwania, liczby uczestników oraz programu pracy z dziećmi, a także informacji na temat opieki medycznej.

 

Bezpieczna opieka

Każdy organizator jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej. Organizatorzy wypoczynku są również obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną.

Kierownikiem wypoczynku mogą być osoby zajmujące kierownicze stanowiska w szkołach. Ponadto, uprawnieni do tego są wyłącznie nauczyciele, instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej podharcmistrza, oraz inne osoby, które spełniają łącznie wszystkie poniższe warunki:

  • posiadają zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników wypoczynku,
  • są pełnoletni, z co najmniej średnim wykształceniem, posiadają odpowiednie warunki zdrowotne i predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą,
  • posiadają co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej.

Wychowawcami w różnych formach wypoczynku mogą być:

  • nauczyciele,
  • studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne - po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
  • słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych - po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
  • osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych,
  • instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika,
  • przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
  • trenerzy i instruktorzy sportowi.

Dodatkowo, w tym roku weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące wymagań wobec kierowników i wychowawców wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży. Nie mogą nimi być osoby karane m.in. za:

  • umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego,
  • przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego,
  • przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece,
  • albo wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi.

Rodzicowi pomoże poradnik

Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.

 

Niepokojące sygnały o przebiegu wypoczynku?

Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o sytuacji np. na kolonii, powinni zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną. Więcej informacji na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

 

                                                                                                                                                                                          Lubuski Urząd Wojewódzki

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook