herb gminy Miedzyrzecz
Logo bip
Magiczna strona nauki w Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu
17.03.2015

          Szóstoklasiści ze Szkół Podstawowych nr 2 i 3, którzy przybyli do Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu na specjalne zaproszenie, przez prawie trzy godziny byli świadkami niewiarygodnych wydarzeń. Zahipnotyzowani otaczającymi ich zjawiskami, z uśmiechami na twarzach obserwowali skaczące bańki mydlane. Następnie przecierali oczy ze zdumienia i ekscytacji, gdy mały ptyś przekroczył trzy razy swoją objętość i kusił do natychmiastowej konsumpcji. Po chwili otoczyły ich butelki pożerające jajka na twardo, a świece samoistnie gasły jedna pod drugiej. Salwy wystrzeliwanych nakrętek z armaty powietrznej nie zakończyły bynajmniej tajemniczych zjawisk, bo oto okrążyły ich ze wszystkich stron lewitujące piłeczki. Historia zatoczyła koło, gdy dowiedzieli się, że Dawid zawsze pokona Goliata (przy pomocy kolorowych baloników!), a energię można uzyskać z owocowej baterii. Latające kominy, samozgniatające się apetyczne pianki, niezniszczalne półkule magdeburskie i wiele innych nieprawdopodobnych zdarzeń wypełniło przestrzeń  oraz  oszołomiło małych gości.

          To jednak nie szkoła czarów i magii, a warsztaty z fizyki przeprowadzone przez znakomitą pedagog mgr Beatę Jarnut, która razem z uczennicami, Zuzanną Uznańską i Aleksandrą Baranowską z klasy 2b, ukazywała w pasjonujący sposób m.in. działanie prawa Bernoullego czy eksperyment Otto von Guerickego dotyczący ciśnienia atmosferycznego. Ćwiczenia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego ,,Powietrze w roli głównej”. Wielu uczniów, słysząc pojęcia: kinematyka, optyka czy termodynamika, dostaje nieprzyjemnych dreszczy. A przecież fizyka to jeden z działów nauki, w którym podstawę stanowią fascynujące eksperymenty.  Dzieci zachwycone ćwiczeniami, biorąc udział w warsztatach, przekonały się, że w Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu nauka nie oznacza nudnego wkuwania, zapamiętywania regułek i wzorów oraz męczących godzin w ławkach, bo twórcze zaangażowanie i zabawa staje się solidną podstawą poznania teoretycznej wiedzy oraz porywającą przygodą naukową. Newton, Galileusz czy Archimedes nie muszą być jedynie nobliwymi naukowcami spoglądającymi na uczniów z e-booków, tabletów czy tablicy multimedialnej, ale również ekscytującymi mistrzami, którzy przy pomocy kreatywnego nauczyciela, wyjaśnią młodzieży w niebanalny sposób funkcjonowanie zjawisk otaczającego ich świata.

         Innowacyjność oraz kreatywność pedagogiczna powinny stanowić podstawę nauczania. Nasze gimnazjum nawiązało współpracę z ośrodkami naukowymi: Instytutem Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziałem Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które zaowocowało nowatorskimi technikami nauczania biologii. Korzystamy również z form edukacyjnych zaproponowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Dzięki nim odbywają się interesujące lekcje historii, języka polskiego czy chemii. Przed nami w tym i w przyszłym roku szkolnym wiele interesujących zajęć, warsztatów naukowych, wystaw oraz projektów edukacyjnych, które stają się wyzwaniem i doskonałą przygodą w odkrywaniu świata nauki.

         Serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych do skorzystania z tej ekscytującej podróży naukowej. Do zobaczenia już wkrótce!

 

                                                                                                                                                                                           Samorząd Uczniowski

                                                                                                                                                                                  Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu

 

wydrukuj
strzalka
strzalka
close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Facebook